İLAHİ BİLGİ,TEMİZ VE KUTSAL ÜZERİNE……..

       Bize düşen; ”TANRI bilgisi” diye bize gelen , bilgileri; kendi bünyemize (ruhumuza) kodlanmış bilgi kırıntılaryla beraber,gelenek bilgisine kaynak olan kadim bilgiyle karşılaştırmaktır.

        İLAHİ bilgi farklı dillerde , farklı çoğrafyalarda değişime uğramıştır.Lakin unutmamak lazım gelirki  ilahi bilgi korunmuştur mutlak evrenin bir yanında bizi beklemektedir …bize  uzak değildir….

         Tek dünyanın , TEK YARATICISI  ve  temel kanunu  vardır.Evrensel  doğrular ve peygambere gelen VAHY bize bu tek hukuk sisteminide meydana getirmemize yardımcı olacaktır.

         MUTLAK YARATICI  , kendisinin muhatap olacağı kul modelini bizlere haber vermiştir……..

        İLAHİ BİLGİYİ anlamak için hazırlanmış olan tüm bilgiler, temiz olmayan insan eli değmesinden dolayı …ve bu insan eli mudahalesi  …bizden istenen kul olma vasfını yakalamaktan uzak mecralara fırlatılmıştır….

        İLAHİ BİLGİYİ  arama serüveni ..gelenekçi bilgi içinde bize  bazen zor anlar yaşamamızı kaçınmaz hale getirir…ama bu serüven önünde birikmiş kirlilik  ve karmaşa bizim İLAHİ BİLGİYİ anlamımızı  engel olmuştur …ve günümüze kadar bize ulaşmış  her tür  bilgidede  mevcuttur…Bir  an çıkışını  bilemediğimiz  bir  labirent içine girmiş olduğumuzu  düşünebilir ve  bazen de  yorgun düşmüş olabiliriz…Ama  bilelim ki  bizleri  yaratan  RABB..  bizim için labirent  hazırlamadı …bizi  labirente sokan zihin  gelenekçi islam anlayışıdır….RABB  kuluna  zor şeyler yüklemez  ve  kulunun kaldıramayacağı  yükü  yükletmez…..

       Bu labirentler neyin nesidir,  evrenin etrafında  vardır  ve onu kutsallaştıran zihniyet  ve  putlaştırdıkları  bilgelerle  beraber……

      Bu labirentlere girmelimiyiz , İLAHİ MESAJA ulaşmak için  …zorunlumudur  acep

      İSA ‘ ya inen ,MUHAMMED ‘e inen , MUSA’ ya  inen …..KONFİÇYÜZ ,BUDA,TAO  ya ait bilgi  düşünceleri acaba aynı yerden çıkan temiz  bilgi topluluklarımıdır…….

       Temiz ….Mukaddes….Kutsal…..kelimeleri iyi olanı  temsil ettiğini , kutsal kelimesi aslında temiz  olandır..düşüncesi bizi evrenin her yanındaki iyi olanın aynı zamanda temiz ve kutsal mukaddes olduğunu ifade etmezmi………

         Bu kadar zihin turundan sonra ALLAH dediğimiz ,tek yaratıcı ve tek ilah benden ne ister…Temiz olan ,iyi olan bizim için  yeterlimidir…sorsunu  kendimize  sorduğumuzda  …sorunun cevabı   ortaya  çıkacaktır  …..

          Zaten temizlenmeden ilahi  emirlere yaklaşmayın emri  bize  yol  kılavuzudur……temiz  olanlardan başkası  ilahi  emirlere  yaklaşamazlar…..temizlenin yaklaşın …….vs  vs  …..ve bunun sonucunda  pisliklerden temizlenerek  salata  yaklaşmalıyız  …….

     DOĞRU HABER KAYNAĞINDA BULUŞMA ÜMİDİYLE

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: