kurban ve hz.ibrahim

21.Yüzyılda bu çağdışı uygulamaların, inanç adına yapılan hayvan kurbanının kalkması için İNANÇLI İNSANLARIN yeni bir peygambere ihtiyaçı mı var?

Kutsal kitaplarda (özellikle Tevrat ve Kuran’da) anlatılır ki Hz İbrahim, oğlu İsmail’i Allah’ın emriyle kurban niyetiyle kesmek istemiş.

O zamanlar tanrılar adına, insanlar kurban olarak kesilirdi. Hz. İbrahim bu vahşete son vermek istiyordu. İbrahim, “Bunu kendim kaldırıyorum.” deseydi kimse ona inanmazdı; belki de bu O’nun hayatına mâlolurdu. O günkü inanç sistemine karşı çıkamazdı. Direkt karşı çıkmış olsaydı O’nun için daha beter olurdu. (Bu olaya diyalektik mantık çerçevesinde bakmak lazım.)

İşte bu vahşeti inandırıcı bir yöntemle ortadan kaldırmak için oğlu İsmail’i kullanarak bir senaryo hazırladı ve etrafa “tanrı adına oğlunu keseceği” haberini yaydı. Günü gelince İsmail’i yere yatırıp bıçağı boğazına dayadığı sırada Cebrail’in gelerek O’na tanrıdan “İnsan yerine hayvan kurban edebileceği” vahyini getirdiğini söyledi. Olay bu şekilde tarihe geçti ve kutsal sayılan kitaplarda da yer aldı.

İbrahim’in amacı “Tanrı, insan yerine hayvanları da kurban olarak kabul eder.” mesajını vermek ve insan katliamını ortadan kaldırmaktı. İbrahim burada tanrıyı devreye soktuğu halde bazı insanlar yine insanları kurban etmeğe devam etti ve bu gelenek Hz. Muhammed zamanına kadar devam edegeldi. İslam tarihinde anlatılır ki bir olay sebebiyle Muhammed’in dedesi Abdulmuttalib, oğlu Abdullah’ı (Muhammed’in babası) kesmek ister. Ama kefaret olarak 100 deve verip bundan vazgeçer.

Hz. İbrahim o dönemde tanrıyı devreye sokmasaydı kimse ona inanmayacaktı. Ancak işi tanrıya (Allaha) havale etmesine rağmen insanların tanrılar adına kurban edilmesi işlemi Muhammed dönemine kadar da devam etti.

Sonuç olarak belirtmek isterim ki bu uyduruk ve yararsız inançları aşamadığımız, insanın kaderini tayin etme noktasında yetkinin ancak insanda olduğunu kabul etmediğimiz ve her türlü fikri tartışan açık bir toplum haline gelemediğimiz sürece sıkıntılar hep olacaktır.

O gün için insan kurban etmek toplumun geniş kesimleri tarafından normal karşılanırdı. İnsanlar inançları gereği bu uygulamayı kaldırmayı değil tartışmayı bile istemezlerdi. Bu uygulama din adamları ve zamanın siyası otorileri tarafından desteklenirdi. O güne kadar tanrısı veya Allahı istediği için insanları kurban etmişlerdi. Geçmişte insan kurban etmek normal karşılanırken, günümüzde insanlık adına utanç verici. İnsanlık tarih sürecinde herşeyiyle gelişen, değişen bir varlık. Ama dinin kalıplaşmiş öğretisi bu gelişime ne kadar ayak uydurabiliyor?

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de dini inançlarımızın bize dayattığı çağ dışı uygulamalar var.
Bunları, Allah’ın bizden isteği olduğuna inandırılmışız. Bu uygulama ve düşünceleri tartışmasız gerçekler olarak kabul ediyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: